LIVERPOOL, İngiltere — Sylvester Stallone bir Everton taraftarı ve belki de herhangi bir Premier Lig takımının en uygun ünlü taraftarı. Ne de olsa Hollywood aktörü, Rocky Balboa rolünde yumruklarla yuvarlanmak ve kendini tuvalden çıkarmak üzerine bir kariyer inşa etti. Onun hikayesi, bir sonraki yumruğun nereden geleceğini bilmeyen bir kulüp olan Everton Bayan Futbol Forması ın hikayesi haline geldi.

En azından bu sezon için Everton mücadele etmeyi başardı ve karşısına çıkan her yeni aksilik ya da zorluğa karşı kendini hazırladı. Mali düzenlemeleri ihlal ettiği gerekçesiyle Premier Lig tarafından iki ayrı puan silme cezasına çarptırılan (10 puanlık ceza temyizde altıya indirildi, kulüp ise iki puanlık ek cezaya itiraz ediyor) Sean Dyche’nin takımı son haftalarda toparlanarak küme düşme hattından kurtuldu ve görünüşe göre üst ligdeki statüsünü güvence altına aldı.

Ancak Mersey Nehri kıyısında 750 milyon sterlinlik 52.888 kapasiteli yeni bir stadyumun inşası Everton için parlak bir geleceğe işaret ederken, önümüzdeki aylar İngiltere’nin en tarihi kulüplerinden biri için tehlikelerle dolu olmaya devam ediyor.

  • ESPN+’da izleyin: LaLiga, Bundesliga ve daha fazlası (ABD)

En kötü senaryoya göre, dünya çapında futbol takımlarına sahip Miami merkezli özel bir yatırım şirketi olan 777 Partners’ın Everton’ı devralma önerisi başarısız olursa, Everton gelecek sezon daha fazla puan kesintisine uğrayacak ve iflas eden şirketler için bir kurtarma mekanizması olan yönetime girebilecek.

Everton Cuma günü Kenilworth Road’da Luton Town ile karşılaşacak ve geçen hafta altı gün içinde aldığı üç galibiyetle Premier Lig’de kalmayı garantiledi. 2010’dan bu yana şehirdeki rakipleri Liverpool’a karşı evlerinde aldıkları ilk galibiyet de buna dahil ancak gelecekleri için savaşmaya devam ediyorlar.

Bu, kökleri hem COVID-19 salgınına hem de Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline dayanan karmaşık bir hikaye. Birçok açıdan futbol, kaotik bir belirsizlik döneminde Everton’ın en az endişe duyduğu konu oldu. Ocak 2023’te menajer olarak atanan Dyche, “Buraya geldiğimden beri kumla hokkabazlık yapmak gibiydi,” dedi. “Burada her zaman bir şeyler oluyor, bu sürekli devam ediyor. Parmaklarınızı baraja sokmak gibi.”

Ya da Rocky Balboa’nın dediği gibi: “Bu ne kadar sert vurduğunuzla ilgili değil. Önemli olan ne kadar sert vurabildiğin ve ilerlemeye devam edebildiğin.”

Bu Everton’ın yolu haline geldi. Ama mücadele bitmedi.

24 Şubat 2022’de Everton için her şey değişti. Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, bugün de devam eden bir çatışmayı ateşledi – Ukrayna halkına dehşet veren ve Avrupa ve ötesinde yaşamı etkileyen bir çatışma. Küresel enerji fiyatları yükseldi, Ukrayna tahılına bağımlı olan Avrupa ve Afrika ülkeleri ürün kıtlığından etkilendi ve savaştan kaçan 6 milyondan fazla mülteci Avrupa’nın dört bir yanındaki ülkelere sığındı. Çok az kişi savaştan etkilenmediğini iddia edebilir.

Dünyanın en zengin liginde yer alan bir futbol kulübünün, 2,000 milden daha uzakta yaşanan bir savaşın doğrudan sonuçlarından etkilenmesi pek olası görünmüyor, ancak Ucuz Everton Futbol Formaları ın geleceği o zamandan beri tehlikede.

Şubat 2016’dan bu yana kulübün sahibi olan Farhad Moshiri, İngiliz-İranlı bir iş insanı ve yeminli mali müşavir. Kendisi 2013-2022 yılları arasında, çoğunluk hissedarı Özbek-Rus milyarder Alisher Usmanov olan USM Holdings’in başkanlığını yaptı. Uzun süredir iş ortaklığı yapan Moshiri ve Usmanov, 2018 yılında Arsenal’in %29,72 hissesini 550 milyon sterlin karşılığında Stan Kroenke’ye satan Red and White Holdings’in ortak sahipleriydi.

Moshiri ve Usmanov Everton’da yakın çalışmaya devam etti ve USM kulübün Finch Farm antrenman sahasının isim hakkı ve kadın takımının sponsorluğu için yılda 20 milyon sterlin ödedi. USM ayrıca yeni stadyumun isim haklarını alma opsiyonu için de 30 milyon sterlin ödedi.

Kulüp 2018’de Moshiri’nin sermayesi ve JP Morgan ve MUFG gibi yatırım bankalarından alınan borçlarla stadyum için bir finansman planı hazırlamışken, küresel salgının finansal etkisiyle manzara değişti. ESPN’e konuşan bir kaynak, “Geliştiriciler için finansal ortam değişti ve kulüp sunulan yeni oranları karşılayamadı,” dedi ve B planının stadyum isim hakları için USM ile 20 yıllık 200 milyon sterlinlik bir anlaşma olduğunu, bu fonların büyük kısmının gerekli açığı kapatmak için peşin ödendiğini söyledi.

Ancak Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından Birleşik Krallık hükümeti bazı Rus iş adamlarına yaptırım uygulayarak mal varlıklarını dondurdu, seyahat yasağı getirdi ve İngiliz işletmelerinin bu kişilerle iş yapmasını yasakladı. Usmanov’a 3 Mart 2022’de yaptırım uygulandı – Chelsea’nin o zamanki sahibi Roman Abramovich’e de yedi gün sonra yaptırım uygulanacaktı – ve Everton bir anda USM anlaşmalarından vazgeçmek zorunda kalarak mali bir çöküşle karşı karşıya kaldı. Usmanov’un çelik şirketinden uygun fiyatlarla stadyum inşa etme ihtimali de buharlaştı.

ESPN’e konuşan bir kaynak, “Kulübün önünde iki seçenek vardı,” dedi. “Stadyum projesinden vazgeçmek, yarım bırakmak ve Goodison Park’ta kalmak ya da farklı kaynaklardan borç alarak stadyumu inşa etmenin bir yolunu bulmaya çalışmak. Kulübün geleceği için ikincisi olmalıydı.”

Manchester City ve West Ham United, sırasıyla 2002 İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları ve 2012 Olimpiyatları için vergi mükelleflerinin parasıyla inşa edilen stadyumlara taşınırken, sadece peppercorn kira ödeyerek – aslında ayrıcalık için nominal bir ücret ödeyerek, West Ham 2023’te £3. 2023’te 6 milyon sterlin ve City’nin Manchester Şehir Konseyi ile 250 yıllık kira sözleşmesi için yıllık 2 milyon sterlin ödemesi — Everton yeni evini inşa etmek için para ödemek zorunda ve kendilerini COVID-19, Ukrayna’nın işgali ve stadyum inşaatını finanse etme paniği gibi mükemmel bir fırtınanın içinde buldular.

Puan kesintileri ve belirsizliğe rağmen Everton mücadeleyi bırakmayacak

Futbol Formaları

Everton’ın içinde bulunduğu çıkmaza ek olarak, konumu nedeniyle Goodison Park’ın satışından önemli bir fon elde etme ihtimali de yok. Bunun yerine Everton, sahayı yerel toplum için bir merkeze dönüştürmeye kararlı.

Kulüp, üç yıllık dönemde stadyum maliyetlerini karşılamak için kısa vadeli borçlanma da dahil olmak üzere 371,8 milyon sterlin zarar etti – Premier Lig kar ve sürdürülebilirlik kuralları (PSR) üç yılda en fazla 105 milyon sterlin zarara izin veriyor – ve pandeminin etkisi bu rakamın 220 milyon sterline kadar olan kısmından sorumlu tutuluyor. Dönemin Everton CEO’su Denise Barrett-Baxendale, “Covid-19 salgınının kulüp üzerindeki etkisi nedeniyle en az 170 milyon sterlinlik bir kayıp söz konusu ve bu rakamın 103 milyon sterlinlik kısmı 2020-21 mali yılında gerçekleşecek” dedi. “COVID-19’un Everton üzerindeki geniş kapsamlı etkisi – ki daha ileri piyasa analizleri bu etkinin 50 milyon sterlin daha fazla olabileceğini gösteriyor – kaybedilen gelirleri, sıkı COVID-19 protokolleri nedeniyle ortaya çıkan ek maliyetleri ve transfer piyasasında yaşanan önemli bir daralmayı kapsıyor ve bu da pandemi öncesinde makul olarak beklenen transfer ücretlerinin elde edilememesine neden oldu.”

Bu mali rakamlar, yeni stadyumla ilgili 25 milyon sterlinlik faiz maliyetleriyle birleştiğinde, Everton’ın pandemiyle ilgili sözde “eklentilere” izin verse bile PSR düzenlemelerini ihlal ettiği görüldü ve Premier Lig’in ilk yaptırımı, 2021-22 sezonunun sonuna kadar olan üç yıllık dönem için toplam 124,5 milyon sterlinlik zarar nedeniyle geçen Kasım ayında kulübün 10 puanını düşürmek oldu. Bu ceza Şubat ayında yapılan itiraz üzerine altı puana indirildi. Nisan ayında Premier Lig, Everton’a 2022-23 sezonunun sonuna kadar olan üç yıllık dönem için toplam 121,6 milyon £ zarar ettiği gerekçesiyle iki puan düşürdü. Everton bu kesintiye itiraz etti.

Dyche o zaman “Bunu bir kez yaşadık ve yine yaşayacağız,” demişti. “Hata ve suçlama zamanı geçti. Bunu geride bıraktık.”

Yine de Everton geçmişte kalmadı. Premier Lig’in 777 Partners tarafından planlanan devralmaya yeşil ışık yakması için iki yerel iş adamı ve MSP Sports Capital’den alınan toplam 158 milyon Sterlin tutarındaki kredilerin geri ödenmesi gerekiyor. Bu hafta Everton’ın Mayıs ayı maaş faturası ve stadyum masraflarını karşılamak üzere verilen 15 milyon sterlinlik kredinin ardından 777 Partners, geçtiğimiz Eylül ayında kulübü satın almayı kabul ettiğinden bu yana kulübe 200 milyon sterlinden fazla borç vermiş oldu.

22 Nisan’da Bloomberg, Everton’ın ana mali danışmanı Deloitte LLP’nin 777 anlaşmasının çökebileceği endişesiyle aktif olarak yeni destekçiler aradığını bildirdi. Bu arada stadyum şekillenmeye devam ediyor ve Everton Aralık ayına kadar tam bir devir teslim bekliyor. Sahanın girişi, adını 1912’deki ilk yolculuğunda batmadan önce nehrin hemen kıyısında kayıtlı olan talihsiz gemiden alan Titanic Hotel’in tam karşısında yer alıyor.

Everton bunun kötü bir alametten ziyade talihsiz bir tesadüf olduğunu umacaktır.

Sözlükte “saçma sapan” kelimesinin tanımına baktığınızda Sean Dyche’nin bir resmini bulabilirsiniz. Everton menajeri açık sözlüdür, bazıları onun eski kafalı olduğunu söyleyebilir ama bahanelerle ya da kendine acımakla işi olmaz. Neyin yapılamayacağı konusunda endişelenmek yerine neyin yapılabileceğine odaklanıyor ve Ocak 2023’te Frank Lampard’ın yerine menajer olarak göreve geldiğinden beri Everton’ı üst üste sezonlarda küme düşmekten güvenli bir şekilde kurtardı.

Dyche’nin kişiliği, aynı eski hikayeye odaklanmak zorunda kalmanın yarattığı hayal kırıklığına rağmen, onu Everton’ın saha dışı sorunlarıyla başa çıkmak için mükemmel bir figür haline getirdi. ESPN’in saha dışı sorunların dikkat dağıtıcı olup olmadığı sorusuna Dyche, “Buraya geldiğimden beri sanırım 54 basın toplantısı yaptım ve bugün de dahil olmak üzere futbolla ilgili olmayan 53’ünü yaptım” dedi. “Bu futbol kulübünün, tarihinin bu bölümünün gerçeği bu.

“Açıkçası bu kadar büyük bir meydan okuma olmasını beklemiyordum. Bir işe girdiğinizde ve [kulüp yöneticileri] sizinle iş hakkında konuştuklarında, “Ah evet, bu arada, şu geliyor, bu geliyor, şimdi bu geliyor ve 50 küsur basın toplantısını futbol dışında başka şeyler hakkında konuşarak geçireceksin” demezler. Ama hayır, bu benim işim. Son iki sezonda kesinlikle benim işim haline geldi. Bulutlar uzun zamandır bu kulübün üzerinde ama işin birçok şekli var, peki ne yapacaksınız?”

Dyche kulüpte bir kuşatma ruhu yarattı ve Kasım ayındaki ilk 10 puan silme cezasının ardından takım üst üste dört lig maçını kazanarak küme düşmekten kurtulabileceğine dair inancını tazeledi.

Kaleci Jordan Pickford ESPN’e verdiği demeçte “İlk puan silme cezasından sonra hepimiz ‘duvara dayandık, bundan nasıl kurtulacağız?” diye düşündük. “Ama arka arkaya dört galibiyet aldık, yani takım olarak mantalitemiz harikaydı. Vuruşlar yapıyorsunuz, darbeler alıyorsunuz ama savaşmaya devam ediyorsunuz.

“Beklemeye devam ediyorsunuz, kaç puan geri alacağınızı merak ediyorsunuz ve bu da kampı besliyor. Böyle olmasını istemezsiniz ama doğal olarak böyle olur – insanlar bunun hakkında konuşmaya başlar ve siz de muhtemelen sahadaki diğer şeyleri unutarak bunu çok fazla düşünürsünüz. Ama dört puan geri aldık, kendimizi sıfırladık, her şey yolunda gidiyordu … ve sonra bizden daha fazlası alındı.”

Everton’ın bu sezon aldığı iki puan silme cezasının yanı sıra Nottingham Forest da mali düzenlemeleri ihlal ettiği gerekçesiyle Premier Lig tarafından dört puan silme cezasına çarptırıldı. Ancak küme düşme mücadelesi bu disiplin cezalarından etkilenmiş olsa da, Manchester City’nin mali ihlal iddialarıyla ilgili 115 suçlamasının hayaleti arka planda dolaşmaya devam ediyor. City, Everton’ın Premier Lig tarafından ilk kez suçlanmasından bir ay önce, Şubat 2023’te suçlandı, ancak o zamandan beri sürecin üzerine bir sessizlik perdesi düştü: Geçen hafta Premier Lig CEO’su Richard Masters duruşmanın ne zaman yapılacağını doğrulamayı reddetti ve sadece “yakın gelecekte” olacağını söyledi.

City’nin kaderi ertelenmeye devam ederken Everton Çocuk Futbol Forması a karşı tekrarlanan eylem, Dyche’nin süreci sorgulamasına yol açtı. Dyche Şubat ayında yaptığı açıklamada “Herkes gibi hepimiz bir kuralın diğerine, diğerinin de diğerine neden uygulandığını merak ediyoruz,” dedi. “Her nedenin iç yüzünü bilmiyorum ama sanırım hepimiz bunu soruyoruz. Sokaktaki insanlar soruyor: ‘Neden özellikle Everton?

“Tam sayının ne olduğunu bilmiyorum ama [City için] 100’ün üzerinde suçlamadan bahsediyorlar. Bunun ne anlama geldiğini ben de bilmiyorum. Suçlamaların detaylarını bilmiyorum ama ‘Eh, bizde de bir tane var’ diyorsunuz. Sadece sağduyu ile hareket edersiniz – kurallardan bahsetmiyorum. Man City’yi ya da bir şeyler yapıp yapmadıklarını da sorgulamıyorum. Mesele şu ki bu kesinlikle uzun bir süre. Tüm bu suçlamalarla ilgili hikaye bir süredir ortalıkta dolaşıyor.”

Everton’da hiç kimse Premier Lig’de en kötüsünü atlattıklarını söyleyecek kadar cesur olmasa da, bu sezon en zorlu mücadeleyi verdiklerini ve sağlam çıktıklarını hissediyorlar. Yine de gördükleri muameleye ilişkin soru işaretlerinin uzun bir süre daha devam edeceğine şüphe yok.

“Bazen bunun bizim suçumuz olmadığını, taraftarların suçu olmadığını, kimin suçu olduğunu düşünüyorsunuz?” Pickford şöyle dedi. “Bilmiyoruz ama önemli olan nasıl devam edeceğimiz ve taraftarlara nasıl keyif verip yüzlerini güldüreceğimiz, çünkü son birkaç yıldır çok zor zamanlar geçirdiler.”

Everton taraftarları kesinlikle zor zamanlar geçirdi. Komşuları Liverpool son yıllarda Premier Lig ve Şampiyonlar Ligi’ni kazanırken, Everton küme düşme mücadelesinden mali sorunlara sürüklendi. Jurgen Klopp’un Ekim 2015’te Liverpool menajerliğine getirilmesinden bu yana Everton’ın sekiz tam zamanlı menajeri oldu ve bağıracak ya çok az ya da hiçbir şey olmadı. Bu da geçen ay Goodison’da komşularına karşı aldıkları 2-0’lık galibiyetin büyük bir olay olduğu anlamına geliyordu – 2010’dan bu yana evlerinde aldıkları ilk derbi galibiyetiydi.

Toni, Goodison Road’da, stadın tam karşısında, duvarları geçmişteki büyük Everton takımlarının ve kulübün en unutulmaz oyuncularının eski dergi sayfalarıyla süslü Goodison Café’yi işletiyor. Toni ESPN’e “Liverpool maçı inanılmazdı” dedi. “Maçtan önce ve sonra atmosfer muhteşemdi.”

Toni’nin müşterilerinden biri olan Paul, artık takımı izlemek için para ödeyemediği için kafeyi ziyaret ediyor ama kulübe olan tutkusu çok açık. Everton’ın Goodison Park’tan ayrılarak yüzyılı aşkın bir geleneği bozması konusunda pragmatik olsa da Paul, Premier Lig’in iki puan silme cezasıyla kulübe yaptığı muameleyi daha az kabulleniyor. “Kurban edilmişiz gibi hissediyorum” dedi. “Bakın, kuralları çiğnedik ve ne yaptığımızı kabul ettik, bu yüzden bir kesintiyi hak ettik ama bu kadarını değil.

“Everton büyük bir kulüp ama biz bununla savaşacak kadar büyük değiliz. Man City’nin sahip olduğu kadar pahalı avukatlarımız yok, bakalım onlara ne olacak.”

City’nin kaderi, duruşma için belirlenen tarihe bağlı olarak yakın ya da uzak gelecekte belli olacak. Bu arada Everton’ın geleceği parlak görünüyor: yeni stadyum, potansiyel yeni sahipler ve dikiz aynasında kaybolan Premier Lig cezası. Ama henüz o noktada değiller. Everton hâlâ, nereden gelirse gelsin, bir sonraki darbe için kendini hazırlıyor.

“Ne olursa olsun, bize ne çamur atılırsa atılsın, sorunlar ne olursa olsun, açılar ne olursa olsun, eleştiriler ne olursa olsun, üstesinden geleceğiz” dedi Dyche. “Bundan bir anlam çıkaracağız ve ilerlemeye devam edeceğiz.”

santosfcfansclub

Deja un comentario

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *