Luka Doncic a fost în flăcări pentru Phoenix Suns, marcând 50 de puncte pentru a conduce Dallas Mavericks de la un deficit în sfertul trei la o victorie cu 128-114 în fața celor de la Suns. Doncic a fost o forță a naturii, uimind publicul de acasă cu scorul, recuperările și apărarea sa.

Doncic îi cucerește pe Suns cu o masterclass de 50 de puncte și glume totale în apărare

De la ritualurile sale de dinaintea meciului până la jocul greu al lui Phoenix:

Chiar înainte de meci, Doncic a dat de înțeles intențiile sale. Ritualul său ciudat de dinaintea meciului de a alerga în jurul lui scandând “I run fast” și adidașii săi care atrag atenția au pregătit terenul pentru dominația sa. Și a dominat. Doncic a adunat 50 de puncte, 15 pase decisive și șase recuperări într-o capodoperă de 44 de minute care i-a lăsat pe Suns gâfâind pe propriul teren.

Dincolo de statistici: apărare și ușurință:

Dar impactul lui Doncic merge mult dincolo de cifrele ofensive orbitoare. El a părut la fel de mândru de apărarea sa tenace, adunând patru furturi și trei blocaje în meci. După meci, Doncic a declarat cu calmul caracteristic: “Voi ajunge cel puțin în linia a doua a celei mai bune formații defensive.