Milwaukee Bucks a continuat să se chinuie luni seară, cedând în fața celor de la Utah Jazz cu 132-116, deși a ripostat în repriza a doua. Aceasta a marcat a patra înfrângere în cinci meciuri, ridicând îngrijorări cu privire la performanțele lor de început de sezon.

Bucks învinge Jazz cu 132-116, în timp ce Jazz se încăpățânează să reziste cu încăpățânare

Jordan Clarkson și Lauri Markkanen au condus ofensiva celor de la Jazz, ambii marcând 21 de puncte, contribuind la performanța lor eficientă la aruncări. Utah Jazz a avut 20 din 47 de aruncări de trei puncte, dintre care 16 numai în prima repriză. Procentul ridicat de aruncări a construit un avantaj uriaș pentru Jazz, care conducea cu 77-46 la pauză.

Jaguarii, care au fost lipsiți de fundașul Damian Lillard din motive personale, au ripostat decisiv în al treilea sfert. Bucks au depășit Jazz cu 44-23, în urma unui triplu-doblu al lui Giannis Antetokounmpo (25 de puncte, 10 recuperări și 11 pase decisive) și a assist-urilor lui Khris Middleton (23 de puncte) și Malik Beasley (17 puncte). Bucks a redus diferența la 100-90 la intrarea în ultimul sfert.

Cu toate acestea, Utah a început sfertul al patrulea cu o serie decisivă de 9-2 care a stins rapid speranțele Bucks de revenire. Aceștia au păstrat conducerea în minutele rămase pentru a pecetlui victoria.

Deși Bucks s-au mobilizat pe final, antrenorul Adrian Griffin și-a exprimat frustrarea față de startul lent al echipei sale și deficiențele defensive. El a declarat: “În NBA, nu poți intra într-o asemenea rutină. Și apoi trebuie să joci foarte tare și să cheltuiești multă energie pentru a reveni în joc.

Antetokounmpo a făcut ecoul sentimentelor antrenorului său, recunoscând că s-au luptat cu aruncarea fierbinte a lui Utah State “. Au făcut o mulțime de aruncări de 3 puncte, nu am de gând să mint”, a recunoscut el. Dar, la sfârșitul zilei, dacă nu aperi aruncarea de trei puncte și nu aperi atacul, nu vei obține recuperări. Trebuie să ne găsim nișa”.

Bucks se confruntă cu o perioadă crucială în sezonul lor, când trebuie să abordeze slăbiciunile lor defensive și să găsească un impuls consistent. Următoarea lor provocare este miercuri, împotriva celor de la Brooklyn Nets, o altă echipă care caută să se redreseze după recentele dificultăți.
Milwaukee Bucks a continuat să se lupte luni seară, pierzând în fața celor de la Utah Jazz cu 132-116, în ciuda unei reveniri curajoase în repriza a doua. Aceasta a marcat a patra înfrângere în cinci meciuri, ridicând îngrijorări cu privire la performanța lor de început de sezon.

Jordan Clarkson și Lauri Markkanen au condus ofensiva celor de la Jazz, ambii marcând 21 de puncte, contribuind la performanța lor eficientă la aruncări. Utah Jazz a aruncat 20 din 47 de la trei puncte, dintre care 16 numai în prima repriză. Procentul ridicat de aruncări a construit un avantaj uriaș pentru Jazz, care conducea cu 77-46 la pauză.

Jaguarii, care au fost lipsiți de fundașul Damian Lillard din motive personale, au ripostat cu determinare în sfertul al treilea. Bucks au depășit Jazz cu 44-23, în urma unui triple-double al lui Giannis Antetokounmpo (25 de puncte, 10 recuperări și 11 pase decisive) și a assist-urilor lui Khris Middleton (23 de puncte) și Malik Beasley (17 puncte). Bucks au redus deficitul la 100-90 la intrarea în ultimul sfert.