San Francisco 49ers se îndreaptă către Super Bowl LVIII după ce au câștigat un thriller absolut în meciul de campionat NFC, 34-31, duminică seara.

49ers se îndreaptă către Super Bowl LVIII după ce o revenire palpitantă în repriza a doua învinge Lions

Niners se va întâlni cu Kansas City Chiefs, care i-au învins pe Baltimore Ravens în meciul de campionat AFC, în Las Vegas, pe 11 februarie, pe Allegiant Stadium.

Acest joc nu a arătat prea mult după prima repriză, în care Lions au dominat complet o echipă de 49ers care arăta ca o coajă a ei înșiși.

La prima condus, quarterback-ul Jared Goff a executat un joc truc la Detroit, așa cum a alergat des, în timp ce a falsificat un handoff-ului său, înainte de a-l răsturna rapidului receptor Jameson Williams. A făcut ca câțiva apărători de la 49ers să rateze și a scuturat un alt tackle înainte de a alerga în zona finală de la 42 de metri.

Lions au avut nevoie de doar patru jocuri pentru a obține șapte puncte pe tablă, dând tonul pe care cu siguranță și-o dorea antrenorul principal Dan Campbell pe drum.

San Fran a ratat un field goal la prima lor conducere, iar Goff a folosit acel impuls pentru a obține încă unul pe bord. De data aceasta, David Montgomery a intrat în zona finală de la o yard pentru a face rapid 14-0 în primul sfert.

Totuși, cei de la 49ers ar răspunde și cine altcineva, în afară de Christian McCaffrey, va marca de la doi metri pentru a ajunge pe tablă.

Dar impulsul s-a schimbat din nou la Detroit când Brock Purdy a lansat o interceptare pe propriul său teritoriu pentru a-i pregăti perfect pe Lions pentru a treia lor touchdown rapidă din repriză. Începătorul Jahmyr Gibbs a manevrat drumul la 15 metri peste linia porții.

Lions au terminat prima repriză cu 148 de yarzi rush ca o echipă, cu toate cele trei touchdown-uri pe teren.

Dar repriza secundă a adus probleme echipei care era cu 24-7 când s-a dus la vestiar. O schimbare de afaceri la coborâșuri, o completare a mingii în adâncime și o balonare au dus la scoruri San Fran care în cele din urmă au egalat acest joc.

Purdy a găsit ritmul pe care antrenorul principal și-a dorit Kyle Shanahan în a doua repriză, chiar dacă nu a dus la un touchdown. Un field goal de la Jake Moody care a trecut prin montanti de data aceasta a făcut 24-10.

Dar Lions au vrut să mențină lucrurile în continuare, când Campbell ia dat din cap lui Goff să meargă pe locul patru și 2 din 28 de la San Francisco, în loc să-și bată propriul gol de teren.

Rezultatul? O pasă căzută a lui Josh Reynolds care a forțat schimbarea pe jos.

Două jocuri mai târziu, cu cei 49ers având acum mingea, Purdy ia șutat lui Brandon Aiyuk pe teren, dar mingea părea să fie răsturnată puțin. Fundașul Lions, Kindle Vildor, urmărea mingea împreună cu Aiyuk și părea să aibă unghiul corect în timp ce cobora.

Dar când Vildor și-a întins mâinile, acesta a trecut direct și l-a lovit în cască, aruncând mingea în aer. Aiyuk a avut conștientizarea să-și întindă mâinile și să prindă, aterzând la linia de cinci metri.

Câteva meciuri mai târziu, Aiyuk a prins un glonț de la Purdy pentru touchdown pentru a obține jocul la șapte puncte, 24-17.

Mulțimea din San Fran a fost zgomotoasă, deoarece a simțit că echipa lor făcea în sfârșit clic pe toți cilindrii. Și când Detroit a intrat pe teren, mai mult impuls s-a mutat către cei de la 49ers.

Gibbs și Goff nu au fost pe aceeași pagină chiar la prima piesă, deoarece aproape că s-au întâlnit unul cu celălalt la un handoff. Tashaun Gipson Sr. și-a pus mâinile în brațul lui Gibbs și i-a smuls mingea din mâini, iar San Fran și-a revenit.

Patru meciuri mai târziu, McCaffrey a intrat încă o dată în zona finală, egalând meciul și trimițând mulțimea de la Levi’s Stadium într-o frenezie.

San Fran avea să preia în cele din urmă conducerea cu 9:52 rămase în al patrulea sfert, când Moody a lovit un field goal de 33 de metri pentru a face 27-24. Cu toate acestea, Lions ar fi putut merge din nou pentru un gol de teren pentru a-l egala pe Moody pe drumul care a urmat, dar Campbell a refuzat să facă acest lucru din nou.

Încercarea a fost zadarnică, Goff a fost forțat să iasă din buzunar și a aruncat mingea în spațiul gol pentru a o întoarce din nou.

Așa cum a făcut mai devreme în repriză, cifra de afaceri a dus la 49ers de puncte. Jocul de alergare a fost folosit pentru această unitate, deoarece Purdy și McCaffrey s-au grăbit în josul terenului. Dar a fost Elijah Mitchell, care l-a înlocuit pe McCaffrey, care a fost gazat, găsindu-și drumul în zona finală pentru a oferi echipei sale un avans de 10 puncte.

A fost scorul de care aveau nevoie cei de la 49ers pentru că Goff a ajuns să-l găsească pe Jameson Williams la al patrulea și-gol pentru a menține jocul în viață.

Detroit trebuia să încerce o lovitură de joc pentru a-și oferi o șansă miracolă de a continua acest joc. Dar

Purdy a început lent, dar a terminat 20 din 31 pentru 267 de metri cu o pasă de touchdown, iar Deebo Samuel a fost ținta sa cea mai importantă cu opt capturi pentru 89 de metri. Aiyuk a avut, de asemenea, 68 de yarzi la trei prinderi, în timp ce McCaffrey a avut 132 de yarzi totale de la scrimmage (90 de metri în cursă, 42 de primire).

Pentru Lions, Goff a avut 25 de 41 pentru 273 de yarzi cu o pasă de touchdown, în timp ce Sam LaPorta a condus drumul cu 97 de yarzi la primire la nouă recepții. Amon-Ra St. Brown a avut șapte capturi pentru 87 de metri.